Rozsah a způsob poskytování péče o zdraví: Služby poradny jsou poskytovány v rozsahu § 2636 - § 2651 zákona č. 89/2012 Sb. (zákon občanský zákoník), Služby poradny… nejsou poskytovány podle zákona č.372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách)
poradna.gif
archiv.gif
lll1.gif
fotovideo.gif
hudební.gif

Kontakt

Telefon: 378 606 808
tomas@lebenhart.cz
 

Kalendář

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4351 | 87%)
Ne (307 | 6%)
index.jpg
Ayurvéda vychází z přítomnosti živlových energií v těle i mysli. Těmi jsou energie vody, země, ohně a větru. Rozeznáváme 3 základní energetické kvality, v originále zvané dóši.

Dóša váta - vítr.  Doša pitta - oheň + voda.    Dóša kapha - země + voda.

Cíl ayurvédské léčby je živlová harmonie. Ta podmiňuje tělesné i psychické zdraví. Filozofie jógy se pak stará o spirituální rozvoj. Dóši mají vrozený základ. Jsou nám tedy dány na základě astrologických okolností (zejména ascendent narození). Je třeba toto akceptovat a přizpůsobit svou životosprávu. Co prospívá jednomu, může druhému škodit. Viz. doporučení pro jednotlivé dóši. Je tedy třeba živel, který nám vládne míti pod kontrolou a svým stravováním a chováním jej snižovat. Toto se týká naší KONSTITUCE. Ta je celoživotní. I když s věkem každému přibývá váty (větru). Pak ještě existuje momentální KONDICE. Lze ji získat kdykoliv dle okolností. Někdo je například konstituce pitta (oheň s vodou), ale prostydne třeba v klimatizovaném prostředí a nachladí se. Prudce se zvýší podíl studeného větru v těle. V tu chvíli potřebuje snižovat právě vítr. Až se uzdraví, bude dále pracovat na svém ohni. 

Ještě k dotazníku: Dělejte si čárky v každé rubrice. Pak je sečtěte a zjistíte přibližný podíl vašich živlů. Vznikne tedy jakýsi diagram tří položek. Kde bude nejvíc čárek, to je vaše dóša, o kterou musíte celoživotně pečovat. Výjimečně se může stát, že bude poměr dvou dóš vyrovnaný. Pak je třeba se starat o obě! Velmi vzácně je naprostá rovnováha všech živlů. To velký dar. Není pak nutno nic zvláštního pro sebe dělat... Vše jde jakoby samo...

Obrázek týdne
sneh.jpg
Poslední změny na stránkách
Návštěvnost
Přihlášení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one