Rozsah a způsob poskytování péče o zdraví: Služby poradny jsou poskytovány v rozsahu § 2636 - § 2651 zákona č. 89/2012 Sb. (zákon občanský zákoník), Služby poradny… nejsou poskytovány podle zákona č.372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách)
poradna.gif
archiv.gif
lll1.gif
fotovideo.gif
hudební.gif

Kontakt

Telefon: 378 606 808
tomas@lebenhart.cz
 

Kalendář

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4351 | 87%)
Ne (307 | 6%)
Malá vege restaurace blízko centra Klatov, otevřená půl roku. Lidé se tam kolem poledne ale i v pozdějších hodinách sbíhají na chutné, zdravé jídlo včetně sladkostí a slaných koláčů francouzského typu – quiche. Polévku a jedno hlavní jídlo. Zaměřují se převážně na středozemní kuchyni – včetně marockého tajinu, řecké moussaki, libanonského papu či italských lassagne, avšak s mistrovstvím a citem pro autentičnost nabízejí i pokrmy Indie, Thajska a Mexika. V pátek je vždy ryba – jedniný zásah do vegetariánského stylu. Jako pilný a náročný návštěvník Vlaštovky jednoznačně chválím kvalitu a sexappeal netradičních jídel.

Sedím venku v jarním slunci u stolu s majiteli, panem Janem Pioreckým (hlavní kuchař) a jeho ženou, Erikou Kohoutovou. Svá krásná jména si ponechali a papíry neřeší… Mají tříletou holčičku, která už sama umí ušlehat krém. Mluvíme plynule všichni tři, prostě si povídáme. Hlavní slovo má ovšem Pan Piorecký, borec menší postavy, o to větší zářné energie.

Žije na plno. Mimo to, že shání biopotraviny pro bistro, sám něco pěstuje, dělá s ženou domácí sýry (třeba ricottu pro náplň lasagne), také od svých 15 let létá s větroněm, trénuje klatovská badmintonový klub Zbrklý úder, hraje v rockové kapele BT´J (svérázná směsice rocku, jazzu a funku) a aby se moc nenudil, tak soukromě učí angličtinu. Jeho paní vystudovala UMPRUM v Praze, obor sochařství. Dlouho pak pobývala v pralesích Peru, pracovala s šamany… Projezdili spolu kus světa (delší dobu se zdrželi v Maroku – tam jsme si notovali nad jejich kuchyní, v Tahjsku, také třeba na Srí Lance…, skoro rok žili v Londýně. Poznali svět, poznali lidi, pochopili mj, jak je třeba vařit, pracovat, žít… Svým osobitým a pro českou kotlinu nadčasovým stylem přitahují stále více zvědavých lidí (od bio matek až po úředníky a umělce a podnikatele) a působí tak trochu jako hbitá štika v celkem poklidném, mírně zahnívajícím klatovském rybníku.

„Jak to celé vzniklo“, ptám se. „Ani jeden nejste z oboru…?“ Jan P. mluví a paní Erika přikyvuje a občas něco doplní. Bavilo nás vždycky si dobře uvařit. Myslím, že jídlo je moc důležitá věc v životě. Nadšeně přikyvuji. Začali jsme postupně vařit pro kamarády a známé. Čím dál víc. Nejen že jim to velmi chutnalo, ale stále častěji nám říkali – otevřete si něco. To si přece nemůžete nechat pro sebe. Je to úžasný, lidi to chtějí a zoufale běhají po městě a nikde nic… Tak do toho před půl rokem prostě řízli. A mají další plány. Navázali spolupráci s Městem a budou se podílet na klatovských kulturních akcích. Z vlastní iniciativy a vlastní snahou naopak zajistili večer s Danem Bártou + Robert Balcar trio. Bude se konat ve Vlaštovce na zahradě, 30. května. Hraní, zpívání, povídání a dobré papání… V rámci projektu Vlaštovka na drátě – budou během léta zvát zajímavé hudebníky. Nedávno jsem se po obědě krátce bavil s paní Erikou (skoro byste si mysleli, že mluví jen španělsky) o tom, koho asi tak osloví… Dělám si legraci, jak je mým chronickým zvykem, a říkám: „Ringo Starr by nebyl marnej…“ „Hm, to by šlo…“ Tvářila se vážně, hispánské oči hleděly klidně do mých a vůbec nepohnula nohou (což udělá skoro každý, kdo jinak mluví a jinak to myslí). „Teď vydal novou hudbu, tak to vypadá, že ho to ještě baví…“.

Už dvacet let jsme prakticky vegetariáni s tím, že občas jdeme do rybiček… Ale to neznamená, že nejsme tolerantní k jakékoliv zdravé a chutné stravě. Militantní, zarputilé vegetariánství se nám nelíbí. Shodujeme se, že jakýkoliv radikalizmus je špatně. Prostě, záleží nám na tom, co děláme, všechno to děláme s radostí – a tím i skvěle (doplňuji s plným pochopením…).

Erika ještě zdůrazňuje, že bez super pomocnice Radky Bučkové (spolu na fotce) by to nešlo. Je z oboru a hodně se toho naučila. Je výraznou tváří Vlaštovky a my jsme za ni moc rádi. Má tu správnou energii, rychlost, úsměv a citlivost. S tím naprostou souhlasím, její péče je vskutku nadstandardní, hluboce empatická. „Je mi radostí přicházeti“, často jí povídám ještě ve dveřích a není to nadsázka.

„Jaký je to tam nahoře“, ptám se na závěr pana Pioreckého. Myslím tím létání ve větroni. „Klid, mír, ticho… občas se na vás podívá káně nebo čáp, letíte chvíli spolu… jednou se mnou letěl telefonní seznam… vzdušné víry někdy vynesou do nebe ledacos…“

Nechme se tedy unášet krásnou atmosférou Vlaštovky, jejími pokrmy i lidmi…

 

Tomáš Lebenhart

Dobrá nálada je ve Vlaštovce konstatní. Radost usednout...
Dobrá nálada je ve Vlaštovce konstatní. Radost usednout...
Paní Erika se zásadně nehrbí
Paní Erika se zásadně nehrbí
Po lassagne s domácí ricottou se jen zaprášilo
Po lassagne s domácí ricottou se jen zaprášilo
Majitel a kuchař Jan Piorecký
Majitel a kuchař Jan Piorecký
Dnes máme pstruha
Dnes máme pstruha
Oblíbené místo pro mladé i nejmladší
Oblíbené místo pro mladé i nejmladší
Obrázek týdne
sneh.jpg
Poslední změny na stránkách
Návštěvnost
Přihlášení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one