Metabolismus vápníku a hořčíku
Zhruba polovina hořčíku obsaženého v těle se nachází v kostech a druhá ve tkáních. Pouze jedno procento se nachází v krvi a ledviny se mocí mermo snaží tuto krevní hladinu udržet odstraňujíce přebytky. Na druhé straně je 99% vápníku v kostech a zbytek v mezibuněčné míze (a krvi). Svaly se stahují s přístupem vápníku do buněk a uvolní se vypuzením vápníku z buněk přičemž magnesium vstoupí (Říká teorie). Tato pumpa vyžaduje hodně energie a pokud jí mají buňky málo, vápník se může v buňkách hromadit. Nedostatek energie může mít příčinu v napadení candidou, špatném metabolism cukrů a tuků, v různých dalších nedostatcích a akumulaci jedů a zplodin. To vede k pouze částečnému uvolnění svalstva, k jeho zdtuhlosti a ke křečím, ke špatné cirkulaci krve a mízy. Čím víc vápníku se přesunuje z kostí do měkkých tkání, tím jsou problémy horší. Nervové buňky také mohou akumulovat vápník, což vede ke špatnému přenosu nervových impulsů. Dále zavápnění způsobuje oční katarakty, snižuje se hormonální produkce se zavápněním žláz a i další tkáně jsou handikapované. Zavápnění zároveň způsobuje nedostatek hořčíku v buňkách a ten je potřebný k aktivaci nespočetného množství enzymů. Jeho nedostatek způsobuje neefektivní produkci energie.
Další problém se zavápněním je poškozování buněčných stěn, což zaviňuje jejich špatnou průchodnost. Pokud zavápnění přeroste kritickou mez, buňka odumře. Zde můžeme vidět důležitost boronu coby regulátoru funkcí buněčné výměny, specielně vyrovnanosti vápníku a hořčíku. S nedostatkem boronu nemůže hořčík dovnitř a vápník ven. Toto je stav stárnutí a nedostatek boronu k němu příspívá. Při dobrém zdraví a hlavně v mladém věku je poměr vápník/hořčík 2:1 normální a prospěšný v běžné zdravé dietě. S postupujícím věkem si však při nedostatku boronu pořídíme stav, kdy potřebujeme čím dál tím víc hořčíku a méně vápníku. Aby byl boron plně efektivní při nápravě zvápenatělých tkání, je třeba doplňovat spoustu hořčíku. Starším lidem doporučuji 400 – 600mg hořčíku spolu s boraxem během dne. Nicméně ústní hořčík může být omezen svým projímavým účinkem a zde je možnost ho doplňovat přes pokožku při chronických kloubních onemocněních. Pochybuji, že je vůbec třeba doplňovat vápník. Podle mého mají postižení dostatek vápníku uskladněného v měkkých tkáních, kam nepatří, a dodávaný bór a hořčík by ho měly přesunout kam patří, tudíž do kostí. Považuju zdravotnickou zaujatost s vápníkem za poukázku na urychlené stárnutí.
Co a kolik užívat
V některých zemích je borax ještě stále k dostání v sekcích pracích prášků. Neexistuje potravinový standart a ani není potřeba. Veškerý borax pochází z Kalifornie a Turecka a nezáleži na tom, jestli byl zabalen v Číně, nebo jinde. Nálepka obvykle udává 99% čistotu, která je bezpečná a je legálním standartem pro zemědělské účely. Znečištění je povoleno do 1%. Kyselinu boritou, pokud ji lze koupit, můžeme použít zhruba ve dvou třetinovém množství oproti dávkování boraxu.
Nejdříve rozpusťte lehce vrchovatou lžičku boraxu (5-6g) v jednom litru čisté vody. Toto je váš základní koncentrovaný roztok, který držte z dosahu dětí. Standartní dávka je 1 čajová lžička koncentrátu (5ml), která obsahuje cca 25-30mg boraxu a dává kolem 3mg bóru. Berte jednu dávku s jídlem. Pokud se na to cítíte, vemte druhou později opět s jídlem. Pokud nemáte zdravotní problémy, berte to jako doplněk napořád.
Pokud problémy máte, například revmatismus, křeče a cukání svalů, ztuhké svaly díky věku, jste v přechodu a na podporu produkce pohlavních hormonů, navyšte užívání na tři a víc standartních dávek tak dlouho, dokud problém neodezní. Pak spadněte na udržovací užívání jedné až dvou dávek denně.
V případě Candidy a jiných plísňových a mykotických nákazách, stejně jako pro očistu organismu od fluoridů a nežádoucích kovů, použijte zhruba 1/8 čajové lžičky (500mg) boraxu rozpuštěného v litru vody a pijte během dne. To platí pro podprůměrnou až průměrnou osobní váhu. Jste-li nad průměrem, použijte 1/4 lžičky boraxu (1000mg) v litru vody. Vždy začněte s nižšími dávkami a navyšujte až na požadované maximum. Berte maximální dávku 5x týdně dokud ji potřebujete, nebo berte na střídačku nižší a maximální dávku.
Na vaginální infekci naplňte velkou želatinovou kapsli boraxem a aplikujte ji přímo do vaginy před spaním po dobu jednoho až dvou týdnů. Na plísně na nohou navlhčete nohy vodou a vetřete borax do pokožky. Vyšší koncentrace boraxu chutnají po mýdle a je možné chuť potlačit ovocnými šťávami, kyselinou askorbovou, nebo octem. (nebo HCl).
V Evropě byl borax a kyselina boritá vyhlášeny za reproduktivní jedy a od 10. Prosince 2010 již nejsou běžně k dostání pro veřejnost v rámci EU. Současně je borax stále ještě k dostání ve Švýcarsku, ale nelze ho exportovat do Německa. Malá množství (20 – 50G) mohou být k dostání v drogeriích jako jed na mravence a prodej je registrován.
Bór v tabletách lze koupit po internetu, či v obchodech se zdravím, a běžně obsahují 3mg bóru. V některých státech EU, jako je Holandsko, mohou ještě obshovat borax. Zatímco jsou použitelné jako doplněk, nepovažuji je za účinné proti candidě a mykotickým nákazám. Většina vědeckých prací a osobních zkušeností s revmatismem, osteoporózou a problémy s hormonální produkcí byla založena na boraxu, nebo kyselině borité. Není známo, zda neionické formy bóru jsou účinné. (dá se dohnat zapitím slabou HCl)
Možné postraní účinky
Zatímco postranní účinky farmaceutických přípravků jsou pověstné svými negativními a často nebezpečnými výsledky, u přírodních látek jako je borax většinou spíše způsobují celkově léčebné a dlouhodobé výsledky. Nejčastějším nepříjemným efektem užívání je Hexheimerova reakce spojená s odumíráním candidy. Některé osobní zkušenosti posbírané z různých fór poukazují na možnost velice rychlých účinků během několika málo dní. Toto je vždy odpověď funkcí těla. Vysoký obsah vápníku v měkých tkáních je často příčinou bolestí, křečí a cukání (tetany) svalů. Boron, zvláště pak v souvislosti s hořčíkem, dokáže velice rychle svaly uvolnit a problém odstranit.
Nicméně, při dlouhodobých chronických problémech se závažným zvápenatěním a velikým množstvím vápníku v měkkých tkáních nelze přemístit nadbytečný vápník v rámci těla do kostí v krátké době. To vede ke zvýšenému obsahu vápníku v nejvíce citlivých oblastech, specielně v ramenou a kyčlích. Tento problém může přetrvávat po dost dlouhou dobu a může být provázen i dalšími křečemi a bolestmi, problémy s cirkulací krve a plasmy a nervovými projevy. Nervové se projevují hlavně sníženou citlivostí v končetinách a může se to projevovat na citlivosti pokožky kdekoliv po těle. Zvýšený transport fluoridů a vápníku může vyvolat i přechodné bolesti ledvin. Takovým reakcím nelze nijak zabránit, pokud směřujeme k lepšímu zdraví.
Kdykoliv pocítíte takové příznaky, snižte, či přerušte dávkování, dokud projev neodezní. Poté opět začněte od malých dávek k větším. Dále velice pomáhá zvýšit příjem vody, kyseliny askorbové. nebo jiných přírodních kyselin, a fyzický pohyb.
Jedovatost
Vládní úřady nás konsternují jedovatostí bóru. Vy byste mohli být konsternováni, pokud si přečtete co hovoří vlády o kuchyňské soli.
Akutní ústní jedovatost LD50, po které polovina testovaných zvířat umře, je 3000mg/kg u krys.
Dlouhodobé účinky na lidi: Mutagenetický jed pro savčí somatické buňky. Nejnižší smrtelná ústní dávka zaznamenaná u člověka je 1000mg/kg. Způsobuje neblahé reproduktivní potíže u lidí (potraty) meziplacentární cestou, může způsobit otravu během těhotenství u citlivých žen. Může způsobit totéž u zvířat včetně porodních defektů kostry, pohlavního ústrojí, svalů a neblahé změny v lůně u samic. Může mít neblahý vliv na DNA. Ve větším množství může dráždit trávící trakt, způsobit nevolnost a zvracení. Může neblaze ovlivnit smyslové vnímání, celkový metabolismus, srdeční a cévní systém a svaly a vyvolat křeče. Delší vystavení způsobuje dehydraci, ucpání vnitřních orgánů a agonii.
Nyní se podívejme na borax a kyselinu boritou:
Nízká ústní jedovatost. LD50 u krys 4500 – 6000mg/kg. Reproduktivní a vývojová jedovatost: Studie zvířat (borax-krysa, pes, myš) při vysokém dávkování prokázaly vliv na plodnost a varlata. Studie vlivu kyseliny borité (králík, krysa, myš) při vysokých dávkách vykazují vývojové vady plodu, včetně malé váhy a malých kosterních změn. Použité dávky mnohonásobně převyšovaly cokoliv, čemu by mohl být běžně vystaven člověk. Nebyla zjištěna rakovinotvornost u myší. Nebyla zjištěna mutagenecita během velikých serií krátkodbých pokusů. Lidské epidemiologické studie nevykazují zvýšené onemocnění dýchacích cest coby rizika v průmyslovém prostředí a při chronickém vystavení dělníků prachu obsahujícímu bór a nemá vliv na plodnost.
Zde si můžeme povšimnout, že kuchyňská sůl je až dvakrát jedovatější než borax a kyselina boritá, mění genetický kód a je mutagencká, zatímco bór je v tomto ohledu neškodný. U batolat je nejvyšší riziko otravy požitím. Odhaduje se, že 5-19 gramů boraxu můž způsobit vážné zvracení, průjem, šok a smrt, ale smrtelné dávky otrav nejsou v literatuře dokumentované. Následující data pocházejí z dokumentace US EPA a center pro kontrolu chorob.
Přehled 784 náhodných požití 10 – 84 gramů kyseliny borité nevykázalo žádná úmrtí. 88% případů nemělo žádné příznaky otravy. Nicméně zažívací, kardiovaskulární, jaterní a ledvinové příznaky byly pozorovány, stejně jako efekt na centrální nervovou soustavu, podráždění pokožky. Smrt byla pozorována u některých dětí a dospělých osob, které byly vystaveny více než 84mg/kg váhy, což odpovídá vice než 40g na 60kg tělesné váhy. Zvířecí studie prokázaly jedovatost na reproduktivní orgány jakožto nejcitlivější. Vystavení psů, krys a myší vykázalo poškození varlat a spermií při dávkování 26mg/kg, což odpovídá 15g na 60kg.
Nejvíce byly ohroženy plody a ze studovaných zvířat byly nejcitlivější krysy. Jedna studie našla sníženou váhu plodu už při 13.7mg/kg denně, podávanch během těhotenství. Neefektivní dávka byla stanovena na méně než 13.7mg/kg/den, což se rovná 5g na 60kg váhy.
Nicméně studie na krysách, která trvala 3 generace, neshledala žádnou reproduktivní jedovatost u rodičů a potomků při 30mg/kg/den během všech tří generací krys! Při další podobné studii tří generací krys nebyl shledán žádný vliv při dávkování 17.5mg/kg/den, zatímco další testovaná dávka 58.5mg/kg/den způsobila neplodnost. Lze tedy předpokládat, že denní dávka 20g na 60kg váhy je bezpečná z hlediska reproduktivních orgánů.
Lidské studie možné asociace mezi snížením plodnosti a vysokých dávek boronu ve vodě, půdě a prachu v Tureckých populacích, důlních podmínkách a průmyslové manipulaci neshledaly žádnou souvislost. Jedna ze studií dokonce shledala zvýšenou plodnost u dělníků v boraxovém průmyslu ve srovnání s průměrnou americkou plodností.
To vše je důležité vědět, protože právě jedovatost vhledem k plodnosti je oficíální záminkou pro současnou démonizaci boraxu. Bezpečnostní list na kuchyňskou sůl citovaný výše se také zmiňuje: “zatímco chlorid sodný byl použit jako negativní kontrola v některých studiích plodnosti, byl také použit jako důkaz, že jakákoliv chemikáie podávaná v dostatečném množství za laboratorních podmínek způsobuje novorozenecké vady.“ Držte si to v povědomí při dalším čtení.
Útok na borax
Revmatismem ve svých různých formách a jeho blízkým příbuzným osteporozou je postiženo kolem 30% lidí ve vyspělých zemích. Osteoporóza je zodpovědná za vice dlouhodobé nemocniční péče než kterákoliv jiná choroba. Je to díky velikému mnoství zlomenin. Toto je hlavním zdrojem příjmů pro zdravotnicko-farmaceutický průmysl. Pokud by se rozšířilo povědomí o schopnostech boronu, tento zdroj příjmů obchodu se zdravím by vyschnul a systém by se zhroutil. Jde o největší a nejvíce výdělečný podnik na světě a to nemůže být připuštěno.
Když přišel Dr. Newmham se svou boronovou léčbou revmatismu, nebyl to pro farmaceutický concern problém, protože informace se šířila pomalu a byla lehce potlačitelná. S internetem se obrázek velice změnil. Většina fondů na výzkum pochází od farama průmyslu a nevypadlo z něj nic, co by duplikovalo jeho vlastní studie a zkušenosti s osteoporózou a dalšími vlivy. Místo toho jdou fondy do patentovatelných boronových chemikálií s omezenými schopnostmi, jako je chemoterapie, a dokonce do zdiskreditování boraxu a kyseliny borité. Zkumavková studie zjistila že relativně malá dávka boraxu 4g!!! může poškodit bilé krvinky, stejně jako jiné, předešlé zkumavkové studie prokázaly jedovatost vitamínu C. Nejpositivnější studie dnes přichází z Číny, Japonska a Turecka.
Navíc, PubMed je prý veřejně fundovaný průzkumný ústav bio-zdravotních výzkumných publikací. Zatímco další publikace D. Newnhama a Zhpou L.Y. jsou stále na jejich seznamu, dvě důležité publikace o účincích boraxu zmíněné dříve, a to papír o artritidě v Melbourne a o kosterní fluoritidě z Číny, již jmenované nejsou, ačkoliv tam patří a definitivně na seznamu svého času byly. Mám podezření, že byly záměrně odstraněny, aby nemohly být citované v dalším výzkumu.
Navíc dochází k veřejnému demonizování boraxu pro jeho “neblahý vliv na reprodukci” a jeho jedovatost u nemluvňat. Například jsem nedávno četl článek od “uznávaného vědce” a člena prý “zeleného spolku životního prostředí”. V něm mu přišlo nebezpečí boraxu natolik "úděsné" a bylo natolik přehnané, že většina jeho poznámek mi otevřela oči.” Děkuju pěkně. Netušil jsem jak je borax jedovatý a v životě bych ho již nepoužil ani při praní, nebo na vyčištění záchodové mísy.”
Naprosto očividně jde o politickou kampaň aby byli lidé šťastní, že je vláda ochrání před tak strašným nebezpečím tím, že kompletně ilegalizuje borax. Nyní už se vyskytují i zaběhnuté prací prostředky, které obsahovaly čistý borax, pod stejnými obchodními jmény, ale bez boraxu. EU se postarala o početí této kampaně. V Červnu 2010 byly borax a kyselina boritá překlasifikovány do reprotoxické kategorie2, což naznačuje, že mohou být ve vysokých dávkách škodlivé reproduktivním orgánům a reprodukci jako takové a na balení musí být pirátský znak. (Jak výmluvné) Tato iniciativa je součástí světově harmonizovaného systému klasifikace a označení, který má být zaveden všude jak jen to nejrychleji půjde.
Evropská Chemická Agentura zdůvonila toto překlasifikování boronu takto: “Přístupná data nenaznačují podstatné rozdíly mezi snášenlivostí laboratorních zvířat a lidí. Proto je nutno usuzovat, že vlivy na zvířata se mohou projevit i u lidí. Jelikož data o lidských reakcích nejsou dostatečná k demonstraci neškodnosti anorganických borátů na plodnost, 17.5mg bóru/kg/den bylo použito jako NOAEL (bez projevů) pro mužskpou a ženskou plodnost. U krys se snížení váhy plodu projevilo při 13.7mg/kg/den a bezpečný limit byl tudíž ustanoven na 9.6mg/kg/den.”
Co ve skutečnosti říkají je: “Zatímco nemáme lidská data, zvířecí studie poukazují na to, že pro reproduktivní funkce dospělého člověka je denní dávka dvou čajových lžiček boraxu bezpečná. Ale abychom si byli naprostro jisti, že se nikomu nic nestane, zakážeme ho totálně.
Co je důležité je fakt, že tento zákaz se nevztahuje na již zakázané bórové doplňky a přísady potravin. Jde o zákaz boraxu i coby pracho a čistího prostředk, jedu na mravence atd. Protože borax nelze lehce ani vdechnout, ani snadno neproniká pokožkou, je dost těžké vidět, jak by se dostal těmito cestami do těla při běžném používání. Pokud by stejný přístup platil pro všechny chemikálie, žádná by na konzumním trhu nezbyla.
Rozhodnutí bylo založeno na klíčové studii publikované roku 1972. Proč byla vykopána nyní, o 40 let později, a použita pro zdůvodnění zákazu boraxu a kyseliny borité, když nikomu nevadila 40 let? Nedává to žádný vědecký smysl specielně s ohledem na to, že nástupce boraxu, sodium percarbonate, je zhruba 3x jedovatější, zvířecí LD50 1034 – 2002mg/kg/den. I obyčejná jedlá soda, sodium bicarbonate, je LD50 3360mg/kg/den dvakrát jedovatější než borax. Žádná z těchto chemikálií nebyla testována ohledně vlivu na plodnost.
Totéž lze aplikovat na běžné prací prášky. Oficiální výrok o nich zní: Nelze očekávat jakoukoliv jedovatost, pokud jsou správně použity pro svůj účel - Vliv na reprodukci nebyl testován". Složky v těchto produktech jsou jedovatější než borax, či kyselina boritá. Tak proč nemůžou být povoleny na tyto účely? A jak je to s chemikáliemi jako je sodný louh a kyselina solná? Proč jsou nadále v běžném prodeji?
Bez ohledu na nedostatek jakéhokoliv veděckého opodstatnění byla postavena hráz boraxu s kyselinu bórovou, aby byly odstraněny ze světového trhu dostupného běžným lidem, a to prakticky bez výstrahy. I méně efektivní boronové tablety spadly pod kontrolu farmaceutickému průmyslu a jejich distribuce může být dále kdykoliv a jakkoliv omezena, i zastavena, pod regulacemi Codex Alimentarius. Tímto farmaceutický průmysl úspěšně a bezpečně odstranil jakoukoliv případnou hrozbu svým ziskům a přežití.
Zde už nejde ani o léčení artritidy, ale o nezbytný prvek, který je nám odepírán jak v potravě, tak i jako doplněk nedostatčné diety, který nutně potřebujeme pro zdravý vývoj a zachování zdraví, proti fyzické i mentální degeneraci, alergiím, zánětům a infekcím. Všechny tyto faktory si vyžadují pozornost a musí být adresovány. Pro další informaci se podívejte na odkazy výše, Arthritis and Rheumatism a na Overcoming Arthritis.