Rozsah a způsob poskytování péče o zdraví: Služby poradny jsou poskytovány v rozsahu § 2636 - § 2651 zákona č. 89/2012 Sb. (zákon občanský zákoník), Služby poradny… nejsou poskytovány podle zákona č.372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách)
poradna.gif
archiv.gif
lll1.gif
fotovideo.gif
hudební.gif

Kontakt

Telefon: 378 606 808
tomas@lebenhart.cz
 

Kalendář

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4351 | 87%)
Ne (307 | 6%)

CUBA LIBRE 2

 

Ze Santiaga de Cuba pokračuje naše odvážná skupinka dále na jihovýchod podél Karibiku a pak přes vysoké hory porostlé sytě zelenou džunglí s banánovníky, kokosovými palmami, mangem a papájou. Autobus se pomalu posunuje po panelové silnici z roku 1962. Děláme toaleto-kávovou zastávku a supíme dál. Za chvíli lidé v autobusu zjistí, že jedna turistka chybí. Řidič mávne rukou a jede dál. Věříme, že jí někdo sveze. Třeba na koni… Dosahujeme dva tisíce metrů a pak sjíždíme opět ke karibskému akvamarínu. Konečně přijíždíme k cíli, do města Baracoa. Tak dramatické okolí jsem dosud nikde neviděl. Nízké, barevné budovy obepínají do podkovy velkou mořskou zátoku a vybíhají do kopců. Jsou sevřeny dvěma terénními dominantami – vysokou stolovou horou ve tvaru kovadliny a z druhé strany dvojicí palmami porostlých kopců ve tvaru valašských klobouků. Ta „kovadlina“ je prý magická a výstup na ní je velmi nesnadný a má jistý spirituální náboj. Museli jsme se této akce vzdát pro nevhodnou obuv. Okolní kopce připomínají části Šumavy zdevastované kůrovcem + orkánem Kyril. Kokosové palmy jsou většinou v polovině štíhlého kmene přeťaty a hustě trčí z džungle. Okolní pláže jsou rozryté, prýští z nich vodní víry, jsou pokryté zbytky stromů a kameny. Mořské dno je rozeklané. Připadáte si jako v katastrofickém filmu. V severní Itálii blízko jezera Lago di Garda je podobně roztodivná krajina s vysokými skalami až hrůzostrašných tvarů. Říká se tam reggio delle strege. Území čarodějnic…

Dozvídáme se, že loni v říjnu tuto část Kuby postihl nejničivější hurikán, co lidé pamatují. Během několika hodin zničil část města, přilehlé vesnice a přírodu včetně kávových a kakaových plantáží. 22 tisíc lidí přišlo během chvíle o domek a většina z nich i o obživu. Dodnes tam postávají a žádají o pomoc. Vláda se na ně vyprdla. Poslala pouze velké plastové krabice jako nouzové ubytování. Nikdo však nepřišel o život. GPS systém včas úřady varoval a byla zorganizována masová evakuace. Město a jeho okolí tak dostalo divoký až magický ráz. Navíc skoro na dosah je ostrov Haity, kde se dosud praktikují kouzelnické metody typu woodoo… Mno a představte si, že nás zde zastihla filipojakubská noc… Za svitu měsíce jsem vylezl na terasu našeho ubytka a trochu si začaroval. Ale nikdo to, pro boha neříkejte.

V samotném Baracoa panuje pohodová trochu bizardní atmosféra. Ve městě téměř nepřetržitě, zejména v noci duní rytmická basová linka místních džezových a tanečních kapel. Spousta černošských klubů, hraje se i na terasách. I lidé v ulicích se při chůzi trochu vlní a usmívají se. Někteří se přímo chechtají jako blázni a dělají obscéní gesta. Je z nich však cítit jen dobrá nálada, uvolněnost, kterou zde neznáme a nezapřou karibský naturel. Viděl jsem slepce, mladého černocha, který poťukával bílou holí do děravé dlažby, hlavu lehce v záklonu, hleděl do nebe a tiše si něžným tenorem prozpěvoval. Na schodech před modře natřeným zchátralým domkem sedí tlustý asi padesátiletý muž s rovněž tlustým doutníkem v ústech. Kolem kráčí taktéž tlustá černoška s tyrkysovým turbanem na hlavě. Když zajde za roh, hnědý chlapík na mě něco chraplavě pokřikuje a ukazuje tím směrem. Koukám na něj, protože rychlé španělštině nerozumím. Pak naznačí rukama mezinárodní gesto sexu. „Comprendo“ (rozumím), usměju se. On pak na celou ulici huláká: „Comprendo!! Comprendo!! Comprendóó!!“ a divoce na všechny strany plácá obrovskými dlaněmi o sebe. Normální situace v roztodivném městečku Baracoa.

Na světlech starodávných amerických aut můžete vidět i samolepky s Che Guevarou. Je to projev primitivní úcty nebo si z pana revolucionáře dělají prdel? B je správně! Jen doufám, že si stejnou prdel budou dělat s Amíků – až zase přijdou…

Na Kubu jsem jel za poznáním a nasátím atmosféry. Zaujal mne jen jihovýchodní karibská část ostrova. Zbytek Kuby mne neoslovil natolik, abych o něm něco napsal. Musím ale přiznat, že do hloubi kubánské duše se mi nepodařilo proniknout. I přes to, že je to tak trochu můj obor… To spíš pochopím homeopatika na lékařský předpis v naší roztomilé zemičce než porozumět kubánskému lidu.

Na záchodě se utrhl zrezivělý řetízek, kterým se splachuje. Řešení je jednoduché – plastový kyblík vedle mísy. Domluvíte si taxíka na druhý den. Určíte si přesné místo a čas. Samozřejmě, že tam není. Ani za hodinu… ani náhodou. Přesto panuje vůkol velmi dobrá nálada. Cuba libre. Hlavně žádné starosti!

Tomáš Lebenhart

P5104088.JPG
Obrázek týdne
sneh.jpg
Poslední změny na stránkách
Návštěvnost
Přihlášení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one