Rozsah a způsob poskytování péče o zdraví: Služby poradny jsou poskytovány v rozsahu § 2636 - § 2651 zákona č. 89/2012 Sb. (zákon občanský zákoník), Služby poradny… nejsou poskytovány podle zákona č.372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách)
poradna.gif
archiv.gif
lll1.gif
fotovideo.gif
hudební.gif

Kontakt

Telefon: 378 606 808
tomas@lebenhart.cz
 

Kalendář

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4351 | 87%)
Ne (307 | 6%)

Pad mi do oka už v čekárně. Já jemu asi taky. Jen jsme se usmívali jak nějací pomatenci, modré oči mu svítily, jako kdyby si právě vyměnil v hlavě baterie VATRA. Usadil se v křesílku, moc jsme zbytečně netlachali. Sepsal jsem přijímací formulář, padesát mu minulo, mladej kluk… drobet připomínal Krokodýla Dandee.

„Tak, co je špatně, pane?“, ptám se. Měl hodinu, pomalu mluvil a já poslouchal… To, s čím přišel, není tak důležité, jako to, co prodělal. Proto si dovoluji o něm napsat pár vět. Před více deseti léty onemocněl jednou z nejtěžších forem rakoviny. Musel podstoupit rozsáhlý, nesmírně složitý operační výkon ve Vojenské nemocnici v Hradci Králové. Byla odvedena práce na světové úrovni. Mám radost, když mám příležitost chválit naše zdravotnictví – jak vzácný jev… Už ne tak chvályhodný byl postoj zdravotní pojišťovny, ale toto téma pominu, není důležité.

Po mnohahodinové operaci bylo operační pole ozářeno. Prognóza velmi nejistá. Navržena chemoterapie. Přikývl, ale po asi týdnu se v něm cosi zásadního vzpříčilo. Začal samostatně přemýšlet a pociťovat. Chemoterapii vnímal jako něco velmi nepřátelského. Odmítl v ní pokračovat. Promítal si svůj dosavadní divoký a drsný život. Byl dobrodruhem, žil převážně v jižním Pacifiku. Hlavně Zéland, Fidži… prováděl extrémní potápění za účelem rabování mořských pokladů. Kamarádil s domorodci. Začal si uvědomovat, co mu sdělovali… Sepnul se mu jeho příběh, uvědomil si PROČ ta nemoc. Ji jako nepřítele nevnímal. Spíš jako drsného Mistra. Někdy člověka extrémní životní situace probudí. Asi záleží na vnitřní připravenosti a jistě i Milosti.

Zaujala mne jeho jednoduchá chlapská filozofie: Vnímal své tělo i svou družku Rakovinu kostí. Aniž cokoliv studoval, pocítil jasnou spojitost a spravedlivou zákonitost. Zásadně změnil postoj k životu, planetě a k sobě. Oslovil takto svou nemoc: „OK. Řekneme si to na rovinu. Jsem připraven. Pokud zůstaneš, vyletíme komínem. Já i Ty.“ Koukal jsem do jeho zářících očí. Šel jako vždy na hranu a dal to. Jaká statečnost, jaká pokora… Pokora je většinou nesprávně vnímána jako něco shrbeného, schlíplého, poníženého… Ne, ne. Pravá Pokora má jinačí energii. Neumím ji vyjádřit slovy. Vím, že se vyjadřovat celkem umím, ale zde bohužel… (Že by pokora?) Bylo mi ctí.

Tomáš Lebenhart

Obrázek týdne
sneh.jpg
Poslední změny na stránkách
Návštěvnost
Přihlášení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one