Rozsah a způsob poskytování péče o zdraví: Služby poradny jsou poskytovány v rozsahu § 2636 - § 2651 zákona č. 89/2012 Sb. (zákon občanský zákoník), Služby poradny… nejsou poskytovány podle zákona č.372/2011 Sb. (zákon o zdravotních službách)
poradna.gif
archiv.gif
lll1.gif
fotovideo.gif
hudební.gif

Kontakt

Telefon: 378 606 808
tomas@lebenhart.cz
 

Kalendář

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (4351 | 87%)
Ne (307 | 6%)

Huráá… to jsem tedy netušil, že si na tohle heslo ještě někdy vzpomenu. Vzpomněl – po zářivé sobotě, 27.5. v Praze. Trochu jsem si z Újezdce vyrazil, cosi oslavit… Aranžma dne bylo jednoduché, avšak úderné. Dopoledne vinohradská Flora (trhy, italský obchůdek, ruský obchůdek). Oběd se soudruhem Habanou, kámou, který žil na Kubě a kterého už musíte znát z těch mých gastronomických slintů. Pak, později odpoledne Letná a pak - už to není zajímavý… J

Tak suchý úvod by byl a teď k tématu. Jsme v ruské prodejně. Chodím tam zcela dobrovolně a rád. Možná, že to někdo nevíte, ale Rusové (na rozdíl třeba od Čechů) mají kvalitní potraviny. A troufám si říci, že i Ukrajina, Gruzie, Arménie, Pobaltí, Kazachstán a další stány a vůbec tak nějak, soudruzi, ten celičký bývalý sojuz. Sama ruská tradice a kuchyně je velmi zdravá a chutná. Navíc se během fungování sovětského impéria nechala milostivě obohacovat všemi podmaněnými národy, ale i na příklad Tureckem či Persií. V tom krásném krámečku na Vinohradské, kousek od OC Flora, mají v regálcích potraviny z Ruska a mnoha zmíněných zemí. Jako by Sovětský svaz byl stále realita. On vlastně JE v jistém smyslu realita, která prostě funguje a je pro všechny strany výhodné. Myslím, dokonce, že funguje v praxi lépe než ta naše EU.

Jsem v krámku sám s mladou prodavačkou, která typicky kroutí ruštinu do češtiny. Na rozdíl od našich obchůdků s potravinami se v produktech dobře vyzná a je komunikativní až milá se snahou dobře poradit. Takyj matěrskij tip, znajetě? Žasl jsem nad množstvím borščů, z Ruska i Ukrajiny, některé bez masa, jiné s vepřovým, další s hovězím. „Jak má vypadat vlastně pravý ruský boršč?“, vyzvídám. „Normalno“ a pokyne směrem k regálu. „Myslim, s tim masem…“ „Někdo tak, drugyj tak. Ja dam veprovy i govjézi.“ OK. Tak jsem tedy proškolen. Posouvám se k lilkovým nakládaným specialitám. Zase mraky sklenic z různých zemí sajuzu. Studuju to, beru je namátkově do rukou… Zaujala mne lilková pomazánka za Arménie s nápisem IMÁM BAYALDI. Je mi jasné, že ortodoxně pravoslavní Arméni nemají s Imámy nic společného, že je tu jasný vliv Osmanské říše. „Što takoje Imam Bajaldi?“, ptám se zvědavě. „Imam chcíp“, zní stručná odpověď. „Jako umřel?“, nevěřím svým uším. „Normalno. On tak tavo prežral, až chcip.“ A udělala rukama jako když dva kapři plavou od sebe. „Ach tak. To je hustý“, usmívám se na znamení pochopení arménského reklamního sloganu. „Tak si dajtě bacha“, směje se.

Jo, jo, dneska si přesně na tohle bacha rozhodně dát musím… Lebenhart bayaldi – to nezní dobře… Nakonec jsem zakoupil ještě pár neodolatelných maličkostí, jako gruzínský černý čaj Gurieli a vanilkovou krájenou chalvu. Když na mne padne smutek, ukrojím si kostičku, vložím do úst a nechám rozplynout… Už jsem si za ten týden zvyk, že na mne ten smuteček padá pravidelně, když prijéchám z práce a podruhé než zalehnu… Odcházím s plnou taškou směr italský obchůdek, a po půlhodině odcházím k metru, již vyvážený s dvěma plnými taškami… Po mezipřistání v pankrácké garsonce nasedám do vzteklého vysavače s Habanou za volantem. Ujíždíme rozzářenou Prahou zprvu podél Botiče, pak i podél Vltavy, frčíme po letenský pláni, vyjíždíme na Podbabu a jsme celí ustaraní, abychom stihli rezervaci v gruzínské hospodě. Na červených světlech skoro pláčeme a ujišťujem se vzájemně, že jsme dopoledne nic zbytečně netláskali a že máme strašnýho hlada.

Před jednou sedíme na zahrádce u Gruzína, který se o nás (pro změnu) otcovsky postaral. Probral s námi ideální gruzínské menu a také pití… pak postupně nosil a griloval. My tam přijeli na jehněčí a on nám spíš doporučoval telecí. „Tam víc masa“ a zamlaskal. „Baranina malo“ a naznačil žvýkání s koutky ústy hodně dole. Měli jsme dilema jako myslivci v kerské Hájence – S šípkovou! Ne, se zelím! A tak jako policajt Somr, jsme se rozhodli pro obě varianty. Abychom neurazili… Pak jsme kousíčky opečeného masa opatrně vkládali do úst a užasle porovnávali chutě. Zavřeli jsme třeba jedno oko a tím druhým jsme na sebe zamilovaně hleděli, jako do zrcadla, pomalu přežvykujíce – jak nějací sudokopytníčci či snad paspárkatí… předkrmy, saláty, domácí tenounký chléb, vše autenticky gruzínské, Červené vínečko s jiskrou rubínu, a skvostná kavkazská minerálka Borjomi – „Tu pije Putin!“, oznámil nám slavnostně pan domácí a zdvihl téměř nábožně ukazovák k azurovému nebi.

Pak jsme odcházeli šťastní jak malí kluci, jak dobrou hospodu známe a jak s námi krásně zacházeli a plánovali jsme si další kolo koncem srpna a mezi tím restauraci srbskou na Zlíchově, což je taky prdel světa, avšak taky záležitost…

Po dalším mezipřistání U Děkanky, jsem vyrazil na Letnou. Tentokrát jako prostý pěšák. Tam na mě čekaly dvě úžasné a velmi dobře spřátelené ženy… a vedly mne jako nějakého VIP spratka podél úchvatné vyhlídky letenským vrchem a tak jsme s pivkem v ruce kráčeli vstříc tomu obrovskému vltavskému kotli se všemi historickými mosty a věžemi. A pak jsme radostně sestupovali ku Klárovu a vzduch byl křišťálový a my viděli na Karlově mostě jednotlivé turistíčky jako mravenečky, jak se tam v obou směrech pohybují. A pak jsme splynuli s mezinárodním davem, taky se tam pohybovali a večer nás nenápadně objal a vtahoval do uliček Starého Města a jeho krčem… a my se tomu nijak nebránili.

A tak jsem zapomněl na Sovětský svaz a užil si zas jednou Prahy… kterou konec konců ti Sověti tak slavně osvobodili.

PS: Tento rozverný text jest ilustrován pár autentickými obrázky a taktéž velmi nebezpečným odkazem…

 

Tomáš Lebenhart

DfqE7tnUXezatNWFX_U7ETltcwxzzZ_JI21hlpmmiL927uXXWiVEMI8iEWQbLp1wljopfAA.jpg
E_uEIAZythJDeqHCZXg1R8s_BUK0OsoaV2JC8OJDEVMLoVEQKPe65v3QB5qJ3JOmJOgfspI.jpg
EZKLbv6m2XYxOynhxN67kbnt84xA5i6UEDYzNwsq2zdJuCh42qXE7Q-ikeSbrh3wFrqp_IA.jpg
ax5LBwd1tf_lyaYl02q8qIIEfCXFiW-yW5qSnwmrRlxtQOS7YVzDxET7Dn1QhxoJbRMmlVs.jpg
Obrázek týdne
sneh.jpg
Poslední změny na stránkách
Návštěvnost
Přihlášení
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one